Na Śląsku zakazane jest obecnie przeprowadzanie działań ochronnych na dachach zawierających azbest. Za specjalne zezwolenia odpowiada inspekcja handlowa lub urząd ds. bezpieczeństwa pracy.

Oprócz bitumicznej hydroizolacji dachów, w ciągu ostatnich 40 lat często wykonywano pokrycia dachowe produktami azbestowo-cementowymi. Minimalne wymagania dotyczące statyki konstrukcji dachu i wydajne pokrycie dużych powierzchni sprawiły, że system ten jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dachowym.

W międzyczasie materiał azbestowo-cementowy został zakazany w budownictwie ogólnym w związku z aktualizacją rozporządzenia o substancjach niebezpiecznych. Porównywalne, ale bezazbestowe panele są dostępne na rynku od wczesnych lat 80-tych.

Renowacja dachu włóknocementowego pianą PUR
Renowacja dachu włóknocementowego pianą PUR

Nasze doświadczenie pokazuje, że nowe panele bezazbestowe są bardziej miękkie niż ich odpowiedniki azbestowe. Dlatego teraz istnieje potrzeba renowacji – za pomocą pianki poliuretanowej do natryskiwania dachów.

Po tym, jak dla nas jako specjalistycznej firmy zajmującej się renowacją dachów w Polsce zniknął rynek dachów z falistego azbestu, jesteśmy bardzo zadowoleni, że rynek dachów bezazbestowych z włóknocementu łączy się teraz bezproblemowo. Warunki są porównywalne: brak izolacji termicznej oraz przeciekanie dachów w zakładach i mocowaniach.

Rozwiązaniem jest również całkowite napienianie, jak to było stosowane w przeszłości w przypadku azbestu falistego. długoterminowy!

Dzięki izolacji pianką PUR uzyskujemy dowolną pożądaną wartość izolacyjną dzięki zmiennej grubości materiału izolacyjnego, a tym samym oczywiście przestrzegamy aktualnego rozporządzenia o oszczędzaniu energii EnEV. Materiał izolacyjny poliuretanowa pianka natryskowa dachów kwalifikuje się do dofinansowania dzięki pozwoleniu na budowę.