Chociaż brama jest integralnym elementem ogrodzenia, rzadkością jest brama, która pasuje do otoczenia. Jeśli plan zagospodarowania terenu jest nadal przygotowywany, mamy mnóstwo czasu na wprowadzenie zmian. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wszystko jest już zrobione (zasadzone trawniki, kwietniki, utwardzone ścieżki, zaaranżowane oświetlenie) i planowana brama niestety ale po prostu jest niemożliwa do zamontowania. Aby nie znaleźć się w takiej sytuacji postaramy się zapoznać Państwa z najważniejszymi szczegółami wyboru bramy.

Zaczniemy łatwo – ustal jaka szerokość wejścia będzie dla Ciebie wystarczająca. Nie rób bramy węższej niż 3,0m. Oczywiście, o ile nie ma zupełnie ograniczonej możliwości. W wyznaczonym miejscu bramy po prostu wmontuj drewniane słupy i spróbuj wjechać. Jeśli wejście jest utrudnione i nie czujesz się pewnie to rozsuń bramę przynajmniej o metr. Masz łatwy i bezproblemowy dostęp do podwórka. Pamiętaj, że będziesz jeździł codziennie, więc zaplanuj bramę, które nie będzie powodem do strachu podczas wjeżdżania samochodem. Nie planuj też bardzo szerokiej bramy.
W przypadku szerszych bram często stosuje się mocniejsze profile metalowe do ramy konstrukcyjnej i mocniejsze okucia. To może znacznie nadwyrężyć twój portfel. Polecamy wybrać bramę o szerokości od 3,5m do 5,5m.

brama przesuwna

Całkowita szerokość wybranej bramy może również decydować o wyborze typu bramy. Brama podzielona jest na dwa rodzaje: przesuwną, wahadłową i składaną . Dlaczego szerokość bramy może decydować o wyborze typu bramy? Wybierając taki lub inny model bramy, należy przewidzieć miejsce, w którym się otworzą.

Konstrukcja bramy przesuwnej „przechodzi” w wewnętrzną część dziedzińca. Całkowitą długość konstrukcji bramy przesuwnej można obliczyć mnożąc długość bramy przez 1,5. Korzystając z tego wzoru, oszacujesz maksymalną wymaganą odległość od ogrodzenia, które musi być niezabudowane. Istnieje możliwość skrócenia konstrukcji bramy, ale w ten sposób zmniejsza się wytrzymałość i stabilność bramy.

Wybierając bramę skrzydłową, należy pamiętać, że na podwórzu nie będzie niczego na długości jednego skrzydła, czyli połowy szerokości bramy. Bramy przesuwne są bardziej praktyczne niż bramy otwierane, ale droższe niż ich montaż. Zamiast tracić miejsce na podwórku, po prostu stracisz schron o szerokości ~20cm. Oczywiście bramę skrzydłową można również otworzyć na ulicę. Jednak to znowu powoduje niedogodności. Przede wszystkim ulica powinna być na tyle szeroka, aby po otwarciu bramy i tak bez problemu można było skręcić na podwórko. Kolejną ważną rzeczą jest bezpieczeństwo. Zawsze musisz mieć pewność, że za bramą nic nie ma i że bramę można bezpiecznie otworzyć. Optymalnym rozwiązaniem jest brama składana. Brama nie ma nadwagi ani długiego skrzydła. Pozwala to na zamontowanie konstrukcji bramy w różnych miejscach, zaparkowanie samochodu bliżej wejścia bez utraty użytecznej powierzchni terytorium. Wszystkie automatyczne bramy dwuskrzydłowe nadają się do bram składanych na plac, a zamykanie ich przez składanie jest na pewno warte uwagi. Ten rodzaj bram jest najdroższy z trzech typów, ale ich zastosowanie dość szybko się zwraca.

Oprócz bramy musimy też pomyśleć o przyszłych furtkach. Nie trzeba się tak zastanawiać nad szerokością furtki przy bramie, domyślnie są one wykonane o szerokości 1,0m. Chyba że jest to furtka pomocnicza, przez którą od czasu do czasu chcesz wnieść sprzęt ogrodniczy lub tym podobne. Nie zalecamy wykonywania bram szerszych niż 1,2 m w części elewacyjnej ogrodzenia. Stają się wtedy niezręczne i niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Możesz zbudować furtkę, z której strony chcesz. Jeśli jednak nie ma już miejsca na furtkę, jedyną opcją jest wykonanie bram asymetrycznych. Jedno skrzydło bramy będzie wtedy wykorzystywane jako furtka. Właśnie w tym przypadku należy oszacować, że drugie skrzydło się wydłuża, więc potrzeba więcej wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni na podwórku. Wybierając bramę przesuwną należy wziąć pod uwagę, że furtka przy bramie może być tylko z jednej strony.

W zależności od długości bramy i długości ciężaru bramy można wstawić jeden segment ogrodzenia, a następnie zbudować bramę. Nie jest to jednak jedyne wyjście. W przypadku bramy przesuwnej nie możesz w ogóle budować bramy. Wiele nowoczesnych automatów do bram posiada możliwość programowania funkcji furtki. Wtedy naciśnięcie jednego z przycisków na pilocie otworzy bramę tylko, powiedzmy, 1,0m. Zawsze noszenie przy sobie pilota może również wydawać się niezręczne, ale i tutaj jest wyjście. Przy bramie można po prostu umieścić dodatkowe urządzenie kontroli dostępu (kodowe, magnetyczne, czytnik linii papilarnych). Wtedy nie będziesz musiał się obawiać, że Ty lub Twoje dzieci zgubicie pilota i nie wejdziecie na podwórko. Cóż, jeśli nadal zdecydujesz się na budowę bramy i planujesz zbudować obok niej domofon, to pamiętaj, że brama musi być specjalnie do tego przygotowana.

Na koniec zdecyduj, czy potrzebna będzie automatyzacja bramy.

Oceń Nas
admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Co decyduje o wyborze materiału dachowego – praktyczny przewodnik

Większość osób, stając przed wyborem dachu, nie dysponuje techniczną wiedzą ani doświadczeniem w zakresie takich…

8 miesięcy ago

Bytom wprowadza znaczące podwyżki cen za wodę i ścieki

Bytom wprowadza znaczące podwyżki cen za wodę i ścieki, stając się jednym z miast z…

8 miesięcy ago

Alternatywa dla świetlika – dachówka świetlikowa

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych świetlików są dachówki świetlikowe. Te przeźroczyste lub półprzezroczyste dachówki są wykonane…

10 miesięcy ago

Wprowadzenie naturalnego światła do pomieszczeń

Kopuły poliwęglanowe, świetliki poliwęglanowe, okna dachowe kopułkowe oraz okna kopułowe to produkty stosowane w budownictwie,…

10 miesięcy ago

Oddymianie klatek schodowych

Oddymianie klatek schodowych jest ważnym elementem bezpieczeństwa pożarowego w budynkach. Celem systemów oddymiania jest zapobieganie…

10 miesięcy ago

Dachowa rewolucja z butylem jakie korzyści dla dachu płaskiego?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę dachu płaskiego. Jednym z najważniejszych…

10 miesięcy ago