Ocieplanie poddasza pianką PUR Kielce – ocieplanie pianą PUR Kielce

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Do niedawna ostatnie piętro ( poddasze ) domu służyło jako pomieszczenie gospodarcze z wyłazem dachowym dla kominiarza czy pracowników firm frezujących kominy. Frezowanie kominów to ważna usługa! Służyła jako magazyn, spiżarnia lub pralnia/suszarnia, czyli wnętrze, które rzadko się odwiedza. Przestrzeń na poddaszu ma jednak niepowtarzalny urok, z którego coraz częściej staramy się korzystać, decydując się na adaptację strychu na pomieszczenie gospodarcze.

Główną wadą poddasza, która może utrudnić korzystanie z przestrzeni, jest słaba izolacja poddasza. Tak zwany zimny strych to częsta uciążliwość domów jednorodzinnych. Jak zaizolować most, żeby się przed nim uchronić? Do najczęściej stosowanych materiałów do ocieplenia konstrukcji domu należą: styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Dziś bierzemy pod lupę te dwa ostatnie i sprawdzamy, jak najlepiej zaizolować poddasze.

Izolacja poddasza pianką pianką PUR Kielce

Pianka poliuretanowa nakładana jest metodą natryskową . Polega na spryskaniu powierzchni preparatem, który po kilku sekundach pęcznieje, tworząc pianę i tym samym dopasowując się do powierzchni. Ten sposób izolacji piankowej pozwala dotknąć każdej, nawet najmniejszej przestrzeni, dzięki czemu mamy pewność, że powierzchnia jest dobrze zabezpieczona. Osoby zamieszkałe w Kielcach oraz okolicach zapraszamy do współpracy z Firmą InstalTerm – ocieplanie pianką PUR Kielce

Docieplenie poddasza pianką poliuretanową PUR Kielce jest dość skuteczne . Profesjonaliści mogą w ciągu jednego dnia pokryć średniej wielkości strych .

ocieplanie pianą PUR Kielce
ocieplanie pianą PUR Kielce

Izolacja mostu pianką poliuretanową – zalety i wady

Precyzja to mocna strona izolacji piankowej. Pianka izolacyjna podczas natrysku pokrywa całą powierzchnię, więc ryzyko nieprawidłowej izolacji jest mało prawdopodobne, a ryzyko powstania mostków termicznych niewielkie. Pianka PUR jest lekka , dzięki czemu nie musisz się martwić o zbyt duże obciążenie poddasza.

Pianka poliuretanowa – w porównaniu do wełny mineralnej – słabo chłonie wilgoć i ma znacznie wyższe parametry przewodnictwa cieplnego . Oznacza to, że ma lepszą izolację termiczną, dzięki czemu zatrzymuje ciepłe powietrze. Foam loft to nieatrakcyjny pokarm dla gryzoni. Ponadto, dzięki starannemu wypełnieniu wszystkich narożników, pianka poliuretanowa redukuje wąskie szczeliny, w których mogłyby zagnieździć się szkodniki .

Czy czysta pianka ma jakieś wady? Dość poważną wadą, która często dyskwalifikuje tę metodę, jest koszt spieniania . Izolacja z pianki poliuretanowej jest średnio dwa razy droższa od wełny mineralnej . Należy jednak pamiętać, że ta metoda pozwala na bardzo dokładną izolację dachu przez lata, a ryzyko nieprawidłowego spieniania jest prawie zerowe. Koszty ocieplenia poddasza pianką poliuretanową w przyszłości na pewno zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Przeciwnicy metody izolacji pianką poliuretanową często podnoszą kwestię bezpieczeństwa materiałów i wpływu tej substancji na zdrowie człowieka . Podczas natryskiwania profesjonaliści muszą nosić kombinezony, maski i specjalny sprzęt ochronny, aby chronić się przed szkodliwym działaniem chemikaliów. Gojenie pianki izolacyjnej zmienia się w ciągu 48-72 godzin, w tym czasie nie należy korzystać z pomieszczenia. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego lub wrażliwe na chemikalia powinny zachować szczególną ostrożność . Dlatego powinniśmy upewnić się, że firma ocieplająca poddasze pianką poliuretanową w pełni zapoznała nas ze wszystkimi procedurami i środkami ostrożności.

Pianka czy wełna?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest najlepsza izolacja poddasza . Każda metoda izolacji poddasza ma swoje mocne i słabe strony. Dla jednych izolacja z wełny mineralnej to jedyna odpowiednia metoda, dla innych wełna to relikt i czas na nowsze metody, czyli ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Spór trwa i na forach budowlanych można zaobserwować dwie grupy – tzw. kurki i piany – które usilnie starają się przekonać resztę o skuteczności danego sposobu ocieplenia poddasza.

ocieplanie pianką PUR Kielce
ocieplanie pianką PUR Kielce

Warto skonsultować się z ekspertami, znając rynek, a przede wszystkim spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw, bo pochopna decyzja może doprowadzić do zimnego strychu.