Dlaczego okno traci najwięcej ciepła? I co z tym zrobić.

Zwłaszcza starsze powierzchnie okien i świetlików dachowych stanowią jeden z największych słabych punktów izolacji cieplnej domu: do pięciu razy więcej ciepła może zostać utracone przez jeden metr kwadratowy powierzchni okna niż przez tę samą powierzchnię ściany. Przyczyn nadmiernych strat energii w oknach można upatrywać w złej jakości szklenia, nieszczelności ram okiennych, nieszczelnych skrzynkach roletowych, źle wyregulowanych okuciach i zużytych profilach uszczelniających.

  1. Skrzynka roletowa
    Około 18% wszystkich strat ciepła następuje przez nieizolowaną skrzynkę roletową. Straty ciepła ograniczane są poprzez renowację energetyczną lub całkowitą wymianę. W końcu okno średniej wielkości składa się z jednej trzeciej ramy. Prawie 12% energii cieplnej jest tracone przez ten składnik, w nowym oknie wartość ta jest znacznie poniżej 10%
  2. Rama okienna
    W końcu okno średniej wielkości składa się z jednej trzeciej ramy. Prawie 12% energii cieplnej jest tracone przez ten składnik, przy nowym oknie wartość ta jest znacznie poniżej 10%.
  3. Przeszklenia
    Największą powierzchnię okna stanowią przeszklenia. W oknie ze starymi podwójnymi szybami tracone jest znacznie ponad 40% ciepła.
  4. Strefa krawędzi obiektywu
    Około 4% całkowitego ciepła jest tracone przez strefę brzegową szkła. W nowych oknach tę wartość znacznie obniża „ciepła ramka”.
  5. Połączenie połączenia konstrukcji
    Szczególnie w tym segmencie w ostatnich latach wiele się rozwinęło. Wynik: Jeśli nieco więcej niż 23% ciepła jest tracone przez złącza instalacyjne z powodu wcześniejszych technik instalacyjnych w starym budynku, strata ta wynosi tylko nieco poniżej 5% przy nowych technikach instalacji i uszczelniania.

Jednak wielu z tych wycieków można zaradzić prostymi środkami!

Nowe taśmy uszczelniające

Profile uszczelek okiennych zależą od producenta i materiału stolarki okiennej. Rodzaje można z grubsza podzielić na okna plastikowe, drewniane, aluminiowe i dachowe. Kształty wręgów i uszczelnień środkowych zależą również od liczby pustych komór, które mogą się różnić dla wszystkich materiałów ramy z wyjątkiem drewna. Zmianę profilu uszczelki okiennej powinien wykonywać wyłącznie profesjonalista.

Zatrzymaj przeciągi, dostosowując okno

Okna muszą wiele wytrzymać. Tysiące razy je otwieramy, przechylamy i zamykamy. Po kilku latach może być konieczne dostosowanie okien, aby zapobiec uszkodzeniom. Sztywne lub nieszczelne okna można łatwo uniknąć. Regularna konserwacja okien plastikowych i zlecanie ich serwisowi przez specjalistę chroni okucia przed zużyciem i przeciągami.

Zaciągnij zasłony i żaluzje

Wystarczy zaciągnąć zasłonę przed oknem, aby uzyskać efekt izolacyjny i zaoszczędzić energię grzewczą. Ciężka kurtyna może zmniejszyć straty ciepła w nocy o 5 procent w przypadku zwykłego szkła izolacyjnego. Jeśli chcesz zaoszczędzić więcej energii, możesz zamontować żaluzje i rolety harmonijkowe lub roletowe. Przy zamkniętych roletach można zaoszczędzić około 20 procent ciepła, które w przeciwnym razie uciekłoby na zewnątrz.

Zaizoluj nisze grzejników

Kolejnym krytycznym punktem utraty ciepła, oprócz okien, są nisze grzejników. Najemcy mogą następnie przykleić panele izolacyjne do grzejników ze sklepu z narzędziami za same grzejniki. Są one dostępne w różnych grubościach z warstwą odblaskową, m.in. B. wykonane z aluminium, dzięki czemu promieniowanie cieplne jest odbijane do pomieszczenia. Izolacja wnęk na kaloryfery kosztuje od 25 do 50 euro za mieszkanie. W ten sposób można zaoszczędzić około 5 procent strat ciepła w mieszkaniu i prawie 90 procent strat z nisz grzejników.

Chętnie sprawdzimy Twoje potrzeby, skontaktuj się z nami. Tutaj kontakt z nami: https://xn--wietliki-dachowe-nbd.pl/