Kto może otrzymać wsparcie na wymianę kotła? Krótko i przejrzyście o wymianie kotłów grzewczych na bardziej wydajne kotły i pompy ciepła.
Na początku 2022 r. ogłoszono aż dwa wezwania do przestawienia kotłów grzewczych na paliwa kopalne i na biomasę zanieczyszczającą na pompę ciepła lub wydajny kocioł grzewczy. Dlatego w tym roku wnioski o wymianę kotłów można składać w ramach programu wymiany kotłów na paliwa kopalne oraz w ramach wymiany kotłów dla gospodarstw domowych .
Zasadniczo oba programy są podobne, z tą różnicą, że w ramach programu na paliwa kopalne można wymienić kocioł gazowy (i nie tylko), można go również wymienić w budynku mieszkalnym. Zgodnie z programem wymiany kotłów w gospodarstwach domowych indywidualne kotły grzewcze wykorzystujące nieefektywną biomasę mogą być wymieniane, a pompy ciepła powietrze-powietrze nie nadają się do wymiany.

Po zapewnieniu finansowania osoba ma dziewięć miesięcy na ukończenie projektu. Realizacja projektu i złożenie wniosku o zwrot kosztów do Agencji Zarządzania Projektami Środowiskowymi musi nastąpić nie później niż 9 miesięcy od daty zamknięcia naboru formularzy rejestracyjnych projektów.
Wydatki są zwracane nie później niż 60 dni kalendarzowych od daty zarejestrowania należycie wypełnionego wniosku o zwrot kosztów i wszystkich wymaganych dokumentów, a także jeżeli kontrola na miejscu przeprowadzona przez Agencję nie wykaże braków.
Należy zauważyć, że warunkiem wymiany kotłów na biomasę jest wymóg, aby w przypadku jednoczesnej przebudowy domu, zgłoszenie ewidencyjne można było złożyć tylko wtedy, gdy ukończenie budynku wynosi co najmniej 100%.
Na co można przerobić kocioł grzewczy?
Osoby fizyczne mogą zastąpić nieefektywne indywidualne kotły wykorzystujące paliwa kopalne.
Nowy kocioł na biopaliwo spełniający wymagania 5 klasy sprawności i emisji;
Pompa ciepła o dowolnym źródle energii : grunt-woda, woda-woda, powietrze-woda, powietrze-powietrze.
Wcześniej pompy ciepła powietrze-powietrze nie były objęte ewentualną wymianą. Istnieje również nowe ograniczenie dla gospodarstw domowych na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu: jeśli mieszkanie jest zarejestrowane na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia otaczającego powietrza, niewydajny kocioł na biomasę może zostać przekształcony tylko w instalacje nie zlokalizowane, wykorzystujące energię odnawialną do wytwarzania ciepła. , czyli tylko do pomp ciepła.
Wnioskodawca musi zdemontować stary obiekt ciepłowniczy i przekazać go podmiotom gospodarującym odpadami przed terminem złożenia wniosku o refundację.

Sprawność geotermalnej i hydrotermalnej pompy ciepła (SCOP) musi wynosić co najmniej 3,5, a pompy ciepła powietrze-woda co najmniej 3.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Rozważając, czy i jak zainstalować pompę ciepła, nie trzeba liczyć metrów kwadratowych, które trzeba ogrzać, ale znać zapotrzebowanie na ciepło budynku. Najważniejszym wskaźnikiem powinno być roczne zużycie ciepła w domu. Co prawda obliczenie ich nie jest trudne dla specjalisty, ale istnieją aplikacje komputerowe, które obliczają zapotrzebowanie na ciepło na podstawie ilości paliwa wytworzonego do ogrzania budynku w sezonie.
Nowoczesne pompy ciepła powietrze/woda, są również idealne do domów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło. Ponadto, porównując koszty inwestycyjne pomp ciepła powietrze-woda z innymi typami pomp ciepła (geotermalna, woda-woda), najtańszym rozwiązaniem jest powietrze-woda.

Jeśli chodzi o wymianę kotła na paliwo stałe na pompę ciepła, pompa ciepła powietrze-woda jest wygodna, ponieważ do jej zainstalowania nie jest wymagany odwiert ani zbiornik wodny, można ją podłączyć zarówno do grzejnika, jak i ogrzewania podłogowego system.